Pętla indukcyjna – co to takiego?
Pętla indukcyjna to potoczna nazwa systemu wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną (induktofoniczną). Umożliwia ona osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.
Najczęściej pętle indukcyjne stosuje się w miejscach, gdzie panuje duży hałas, o dużym pogłosie lub po prostu tam, gdzie potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy.
Sprawdź jak korzystać z pętli indukcyjnej i jaki jest zysk z jej stosowania?
Jak działa pętla indukcyjna?
System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną składa się z odpowiednio zainstalowanego w pomieszczeniu przewodu tworzącego pętlę oraz ze specjalnego wzmacniacza pętli indukcyjnej. Do wzmacniacza podłączone jest źródło dźwięku – mikrofon, system nagłośnieniowy sali, CD, telewizor itp. Po odpowiednim wzmocnieniu, wzmacniacz podaje na przewód pętli sygnał w postaci prądu. Prąd płynący przez przewód wytwarza zmienne pole magnetyczne wewnątrz pętli, które jest odbierane przez cewkę telefoniczną (T) aparatu słuchowego lub specjalny odbiornik indukcyjny.
Po przełączeniu aparatu słuchowego z mikrofonu (M) na cewkę telefoniczną (T), cewka odbiera zmienne pole magnetyczne i zamienia je z powrotem na sygnał elektryczny. Sygnał z cewki jest odpowiednio wzmocniony i dopasowany do ubytku słuchu przez aparat słuchowy.
Dzięki temu użytkownik aparatu słuchowego może cieszyć się tylko wyraźnym, użytecznym sygnałem, bez żadnych zakłóceń i zniekształceń z zewnątrz.
Zobacz jaka jest różnica:
Po co stosuje się pętle indukcyjne?
Największym mitem panującym na temat osób niedosłyszących jest ten, mówiący, że osoby mające problemy ze słuchem potrzebują głośniejszego dźwięku i wystarczy głośniej mówić.
Nawet w przypadku niewielkiego ubytku odbiorczego (związanego uszkodzeniem ślimaka lub problemami na nerwowej drodze słuchowej) dochodzi do zaburzenia pracy układu słuchowego. Informacje słuchowe płynące do mózgu są ograniczone. Mózg „nie potrafi” z uzyskanych informacji wyfiltrować interesującego nas sygnału. Objawia się to nie tyle pogorszeniem słyszenia, co brakiem zrozumiałości mowy – „słyszę, ale nie rozumiem”.
Prawdą jest, iż do prawidłowego słyszenia osoby niedosłyszące, korzystające z aparatów słuchowych potrzebują nie tyle głośniejszego sygnału, ale wyeliminowania zakłóceń i zniekształceń zewnętrznych, a w szczególności pogłosu, który aparat słuchowy dodatkowo zwiększa.
Najważniejsze zalety płynące ze stosowania pętli indukcyjnych to:
- Dźwięk jest w pełni dopasowany do ubytku słuchu przez aparat słuchowy,
- Z jednego systemu może korzystać nieograniczona liczba osób,
- Odbiornikiem jest sam aparat słuchowy, nie ma konieczności stosowania kosztownych i mało higienicznych odbiorników zewnętrznych,
- Spośród wszystkich systemów wspomagających są najbardziej ekonomiczne.
- Są najbardziej wszechstronne.
Gdzie stosuje się pętle indukcyjne?
Można je stosować dosłownie wszędzie, gdzie potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy. Jako jedyny system może być instalowany w miejscach indywidualnej obsługi klienta - dzięki temu, że nie wymaga dodatkowych odbiorników (odbiornikiem jest aparat słuchowy).
Europejskie stowarzyszenie osób z uszkodzonym słuchem (EOFHOH) - uznało, że pętle indukcyjne dają osobie niedosłyszącej najwięcej korzyści spośród wszystkich systemów wspomagania słuchu.
Jeśli szukasz miejsc z zainstalowaną pętlą indukcyjną w Twojej okolicy przejdź do działu „Mapa Miejsc”. Zawsze taki obiekt powinien być oznaczonym następującym znakiem:
Lista obiektów, które najczęściej są wyposażane w pętle indukcyjne:
- mieszkania,
- teatry, sale koncertowe,
- kina.
- audytoria, sale wykładowe,
- sale lekcyjne,
- kościoły, miejsca modlitwy.
- pokoje telewizyjne (w domach opieki, szpitalach itp.)
- punkty obsługi, kasy biletowe,
- punkty informacyjne, recepcje hotelowe,
- taksówki, autobusy, samoloty,
- muzea, wystawy,
- personalne niewielkie pętle do telefonów komórkowych,
- telefony interkomowi itp.
Czy są jakieś ograniczenia w stosowaniu pętli indukcyjnych?
Tak, jest kilka sytuacji, w których stosowanie pętli jest ograniczone. Jeśli w pomieszczeniu są silne zakłócenia pola magnetycznego od instalacji elektrycznej, może się okazać, że sygnał z pętli indukcyjnej jest zagłuszany właśnie przez ten „magnetyczny hałas” i odebranie czystego dźwięku będzie niemożliwe.
Drugi problem stwarza fakt, że pole magnetyczne z łatwością przenika nawet przez grube, betonowe ściany. W miejscach, w których wymagana jest prywatność, instalacja staje się utrudniona, ze względu na wyciek sygnału do sąsiednich pomieszczeń. Nie eliminuje to jednak stosowania pętli w tego typu sytuacjach. Aby wyeliminować efekt wycieku, stosuje się skomplikowane instalacje macierzowe.
Wszelkie projekty i instalacje systemów z pętlą indukcyjną powinny być wykonywane tylko przez doświadczone i odpowiednio przeszkolone osoby, zgodnie z obowiązującą normą IEC 60118-4.
źródlo: www.echo-system.pl